WENTYLATORY – ich zadaniem jest skuteczne odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza wewnętrznego tj. para wodna, zarodniki grzybów i pleśni. Jeżeli jest prawidłowo zainstalowany i i prawidłowo dobrany zapewnia odpowiednią jakość powietrza.
Wentylatory można podzielić ze względu na przeznaczenie i konstrukcję. Ze względu na konstrukcję wyróżniamy:
Ze względu na zastosowanie i miejsce montażu wentylatory dzielą się na:
ANEMOSTAT – służy do zakończenia wylotów instalacji rozprowadzania ciepłego powietrza lub osłania otwory wentylacji wywiewnej (montaż wewnątrz pomieszczeń). Dokładną regulację wielkości strumienia powietrza umożliwia obrotowy talerz.
Urządzenie to składa się z kołnierza montażowego, który osadza się w ścianie bądź w suficie, oraz części środkowej. Obrót części środkowej powoduje zmianę wielkości szczeliny, a przez to zmianę ilości nawiewanego lub wyciąganego powietrza.
Anemostaty możemy sklasyfikować jako:
W zależności od kształtu anemostaty dzielą się na:
Reasumując stanowiące zakończenie przewodów wentylacyjnych kratki wentylacyjne bądź anemostaty są jedyną widoczną częścią elementów wentylacji. Zaletą anemostatów jest to, iż pozwalają na dokładną regulację wielkości strumienia powietrza, nieosiągalną w zwykłych kratkach wentylacyjnych.
NAWIEWNIKI OKIENNE – są to urządzenia które umożliwiając prawidłową wentylacje w pomieszczeniu. Powietrze jest niezbędne do życia, a jego jakość przekłada się na komfort użytkownika, zatem właściwy poziom wilgoci i odpowiednia cyrkulacja powietrza w budynku to czynniki, o które warto zadbać.
Nawiewniki okienne to szczeliny wentylacyjne wykonane w ramach okien wyposażone w system regulacji przepływu powietrza wpuszczające do wnętrza mieszkania świeże powietrze, które w sposób naturalny wypycha zużyte powietrze przez kanał wentylacyjny. Można je stosować zarówno we wnętrzach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, jak i mechaniczną wywiewną. Nawiewniki inaczej zwane nawietrzakami dzielą się na kilka typów w zależności od sposobu działania.
Nawiewniki okiennie dzielimy na:
REKUPERATOR – jest to urządzenie, będące elementem instalacji wentylacyjnej, odpowiedzialnym za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza napływającego do pomieszczenia ciepłem powietrza wywiewanego.
Możliwe ograniczenie strat ciepła dla wentylacji budynku przy zastosowaniu rekuperatora wynosi ok. 80%.
W skład rekuperatora wchodzą najczęściej dwa wentylatory (nawiewny i wywiewny) oraz wymiennik ciepła. Dodatkowo są w nim montowane również filtry zatrzymujące zanieczyszczenia w celu oczyszczenia powietrza.
Rodzaje rekuperatorów dzielimy ze względu na typ użytego do jego wykonania wymiennika ciepła:
KURTYNY POWIETRZNE – Głównym ich zadaniem jest wytworzenie bariery pomiędzy pomieszczeniami, bądź różnymi strefami o różnych temperaturach. W okresie zimowym, nawiewany strumień ciepłego powietrza zapobiega przedostaniu się chłodnego powietrza do pomieszczenia, natomiast latem stanowi doskonałą barierę przed gorącym powietrzem z zewnątrz. Jest to urządzenie montowane nad drzwiami lub obok. Ze względu na temperaturę powietrza nawiewanego możemy podzielić je na:
KLIMATYZATORY - Urządzenia klimatyzacyjne regulują temperaturę oraz utrzymują automatycznie wilgotność powietrza na poziomie najbardziej odpowiednim dla organizmu człowieka. Zapewniają również właściwy przewiew, wykluczając przeciągi.
Klimatyzatory są produkowane w wersji prostszej
Klimatyzacja najczęściej kojarzona jest z chłodzeniem powietrza, jednak jej zastosowanie to zarówno chłodzenie, podgrzewania powietrza jak i jego nawilżanie bądź osuszanie i oczyszczanie z zanieczyszczeń.
OSUSZACZE I NAWILŻACZE POWIETRZA – Osuszacz powietrza jest to urządzenie, którego zadaniem jest obniżenie wilgotności w pomieszczeniu. Osuszacze domowego typu usuwają efektywnie wilgoć z niewielkich powierzchni, jednocześnie zapobiegając powstawaniu pleśni i rozwojowi bakterii. Jeśli osuszacz wyposażony jest w aktywny filtr, niweluje nieprzyjemne zapachy.
Domowe osuszacze powietrza stosuje się w mieszkaniach, garażach, piwnicach, łazienkach, suszarniach i bibliotekach.
Nawilżacze powietrza natomiast są urządzeniami, którego zadaniem jest zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy to ogrzewanie w mieszkaniu sprawia, że powietrze staje się wyjątkowo suche.
Na rynku znajdują się 3 typy nawilżaczy. Różnią się one sposobem działania:
KRATKA WENTYLACYJNA - Funkcją kratki wentylacyjnej jest nawiewanie lub wyciąganie powietrza wentylacyjnego z pomieszczenia. Jest elementem służącym do zakończenia fragmentu systemu wentylacji w pomieszczeniu. Może być osadzony na zakończeniu przewodu wentylacyjnego, sadzony w ścianie lub w przegrodzie budowlanej. Kratka jest montowana w ścianie jako element łączący pomieszczenie i kanał wywiewny.
Jeżeli dom posiada wentylację grawitacyjną to kratka jest montowana w ścianie jako element łączący pomieszczenie i kanał wywiewny oraz ma umożliwiać przepływ powietrza.
Natomiast jeżeli dom jest wyposażony w wentylacje mechaniczną to kratki te są instalowane na zakończeniu przewodów, lub w ich ściankach i służyć mogą zarówno do wyciągania powietrza z pomieszczenia (kratki wyciągowe) lub do nawiewania (nawiewniki). W zależności od budowy mogą w różny sposób kształtować strumień powietrza i kierować go w założoną stronę, a także mają możliwość regulowania wielkości strumienia powietrza.
![]() |
Zobacz także: |
JAK CZĘSTO NALEŻY CZYŚCIĆ KOMIN I CO NALEŻY DO KOMPETENCJI KOMINIARZY? |
Strefa Klienta
© 2013 - 2021 kominy.pl