CZYM WYKOŃCZYĆ ŚCIANY KOMINA?

Elżbieta Szymkowicz
08-06-2021

Warunki w jakich pracują kominy i wkłady kominowe są bardzo specyficzne.

Wysoka i zmienna temperatura pracy, zróżnicowane i agresywne niekiedy składniki gazów spalinowych oraz kondensacja pary wodnej stawiają przed materiałami konstrukcyjnymi, stosowanymi do produkcji kominów, wysokie wymagania.

Dodatkowo fragment komina wystający ponad połać dachową narażony jest na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak odpady deszczu, śniegu, silny wiatr oraz wysokie i niskie temperatury. Zatem materiały użyte do wykańczania kominów muszą być odporne na dane czynniki a przy tym efektownie i efektywnie wykańczać najwyższe elementy naszego domu aby był on ozdobą a nie tylko wymogiem budownictwa.

Materiały użyte do wykończenia ścian komina, powinny posiadać odpowiednie aprobaty techniczne. Muszą być przede wszystkim materiałami niepalnymi i nietopliwymi a także odpornymi na działanie promieni słonecznych, mrozu i deszczu.

Najpopularniejszym materiałem do wykończenia ścian komina jest tynk cementowy. Komin można również otynkować tynkiem cementowo-wapiennym, jednak jest on mniej odporny niż tynk cementowy. Ta metoda wykończenia komina jest popularna gdyż jest tania. Jest łatwa i szybka jednak nieskuteczna, gdyż tynk szybko się kruszy i odpada po pewnym czasie. Wytrzymałość tynku można poprawić, malując go np. farbą silikonową. Kolejnym rozwiązaniem są tynki cienkowarstwowe np. mineralne, silikonowe, są one droższe ale trwalsze niż tynki tradycyjne.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem wykończenia jest klinkier. Komin możemy obmurować cegłą klinkierową lub obłożyć go płytkami klinkierowymi. Jeżeli komin wymurowano z klinkieru można go pozostawić bez dodatkowego wykańczania, jednak część ponad dachem warto pokryć impregnatem hydrofobowym aby uniemożliwić wnikanie wody w mur. Natomiast płytki klinkierowe to dobry i szybki sposób na renowacje starego komina. Płytki są cieńsze i lżejsze od cegieł klinkierowych i są zalecane do wykończenia wysokich kominów. Komin z klinkieru dobrze komponuje się z pokryciem dachu z dachówki cementowej lub ceramicznej, blachy i dachówki bitumicznej.

Jeżeli już mowa o komponowaniu się komina z dachem, rozwiązaniem jest użycie tego samego materiału pokrycia dachowego do wykończenia komina. 

Proponowanym materiałem są na przykład płytki włókno-cementowe bądź łupek.

Jest to rozwiązanie niezmiernie drogie ale i niewyobrażalnie efektowne. Łupek jest materiałem, który ze względu na swój osobliwy i niepowtarzalny charakter oraz fakt, iż jest produktem naturalnym, znajduje coraz częściej zastosowanie również na polskim rynku. W szczególności wykorzystywany jest jako pokrycie dachowe ale również jest wykorzystywany jako kamień podłogowy. Jest on pokryciem wyjątkowym pod względem efektu końcowego na dachu, nieporównywalnym z żadnym innym pokryciem dachowym. Pokrycia z łupka charakteryzują się ekskluzywnym wyglądem oraz elegancją. Natomiast płytki wykonane z włókno-cementu do złudzenia przypominają łupek naturalny. Powstają one z cementu, wody, powietrza, mączki wapiennej i włókna celulozowego, tworząc niepalny i bezpieczny materiał, który nadaje się do stosowanie w budynkach każdego rodzaju i na dowolnej wysokości. Płytki z włókno-cementu są wytrzymałe, trwałe i odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych.

Jeszcze innym rozwiązaniem może być wykończenie ścian komina blachą tytanowo cynkową. Blachy te posiadają dużą odporność na czynniki atmosferyczne, są również odporne na korozje, nieprzeciętnie trwałe oraz nie wymagają kosztownej konserwacji. Cynk jest surowcem naturalnym natomiast nowoczesna technologia produkcji blach pozwoliła na stworzenie stopu cynku z niewielkimi domieszkami metali szlachetnych - tytanu, miedzi i aluminium – dzięki czemu blacha staję się wyjątkowo wytrzymała, a jej trwałość szacuje się na ok. 80-120 lat. Dodatek tytanu zwiększa trwałość blachy, a dodatek miedzi ułatwia jej profilowanie. Najbardziej specyficzną cechą tytan-cynku jest powolne utlenianie się jego powierzchni. W wyniku reakcji chemicznej powierzchni cynku ze składnikami atmosferycznymi powstaje warstwa platyny. Zabezpiecza ona metal przed agresywnym działaniem środowiska, a w przypadku uszkodzenia mechanicznego ma zdolności samo naprawcze.

Wyjątkowo efektownie wyglądają kominy wymurowane z kamienia naturalnego, np. otoczaków, lub obłożone kamiennymi płytami. Na rynku dostępne są także sztuczne okładziny kamienne, które są stosowane głownie na kominy z elementów prefabrykowanych. Okładzinę warto zabezpieczyć silikonowym preparatem hydrofobizującym, aby nie przepuścić wody do podłoża.

Reasumując, przy wyborze wykończenia komina należy pamiętać, aby kierować się głównie długoletniością danych materiałów, nie koniecznie ceną, tak aby komin służył nam na długie lata, był bezpieczny, a także ozdabiał Nasze domy.