JAKI WKŁAD DO KOMINA DLA KOTŁÓW KLASY 5 (NORMA PN-EN 303–5:2012)

Elżbieta Szymkowicz
08-06-2021

W większości gospodarstw domowych użytkowane są piece albo stare, albo niespełniające żadnych norm emisyjnych i przepisów. Chcąc ograniczyć niską emisję, należałoby przede wszystkim wymienić większość tylko pieców. Według Polskiej Izby Ekologii najgroźniejsze dla środowiska są kotły zasilane drewnem i węglem oraz piece kaflowe. Dodatkowo, wciąż powszechne jest palenie śmieci. Proceder ten nie jest uregulowany prawnie, a kary za spalanie odpadów są praktycznie nie do wyegzekwowania. Należy również pamiętać, że nie tylko to czym palimy w kotłach ale również w jaki sposób, ma ogromne znaczenie. Owszem, słusznie i korzystnie jest stosować jak najlepszej jakości węgiel, ale dobry węgiel mało emituje tylko jeśli jest prawidłowo spalany!

Jak Państwo zamierza sobie poradzić z problemem smogu i zanieczyszczeń powietrza?

Od lipca 2018 kupimy na naszym rynku tylko kocioł klasy piątej, a w 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa ecodesign. jeszcze bardziej zaostrzająca przepisy.

Według rozporządzenia Ministra Rozwoju „ Do roku 2020 wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży muszą legitymować się certyfikatem „Ecodesign". Od 1. października 2017 skończy się możliwość produkowania w Polsce kotłów niespełniających wymogów emisyjnych klasy 5.„

Osiąganie przez kocioł kryteriów emisji klasy 5. czy też dyrektywy ecodesign świadczy pozytywnie o jego efektywności i czystości spalania. Kotły takie spalają paliwo w sposób niewyczuwalny i niewidoczny emitując przy tym mniej niż 10% zanieczyszczeń w porównaniu do kotłów innej klasy.

Zatem jaką klasę ma mój kocioł?

Norma wprowadzająca klasy kotłów nie była do tej pory obowiązkowa. Istnieje ona od 2002 roku, a w roku 2012 została przeprowadzona jej aktualizacja obejmująca usunięcie klasy 1. I 2. a dodanie klasy 4. I 5. Norma określa, że im wyższy numer, tym lepszy kocioł.

Mocno zatem prawdopodobne jest, że kocioł który posiadamy nie ma żadnej klasy. Można to sprawdzić na tabliczce znamionowej oraz instrukcji obsługi. Jeżeli, nie ma tej informacji w żadnym z tych miejsc, kocioł nie spełnia kryteriów żadnej z klas, albo nie został w tym celu przebadany.

Jakie są klasy kotłów?

Norma PN-EN 303–5:2012 wprowadza trzy klasy jakości kotłów:

• klasa 3 — najniższa, charakteryzuje ją sprawność w granicach 73% - 80,06%, natomiast emisja pyłu oscyluje między 125-150 mg/m3.

• klasa 4 - średnia — cechuje się sprawnością wynoszącą minimum 82%. Emisja pyłów nie przekracza 75 mg/m3.

• klasa 5 - najlepsza — wyróżnia się sprawnością wynoszącą ponad 88% oraz emisją pyłów nie przekraczająca 40 mg/m3 dla kotłów automatycznych oraz 60 mg/m3 dla ręcznych.

Kotły 5. klasy to w przeważającej większości kotły automatyczne, ponieważ najłatwiej jest spełnić wymogi emisyjne w tych kotłach.

Czy warto zainwestować zatem w kocioł klasy piątej?

Warto, a nawet trzeba. Na obecną chwilę (listopad 2017) obowiązkową wymianę kotłów już pracujących w kotłowniach w perspektywie ok. 10 lat przewidują lokalne uchwały antysmogowe tam, gdzie zostały wprowadzone, czyli w woj. małopolskim z wyłączeniem Krakowa (zakaz) oraz w województwie śląskim. Prace nad uchwałami toczą się też m.in. w opolskim, mazowieckiem i wielkopolskim. 5 klasa kotła na paliwa stałe jest również wymagana przez ośrodki dotujące zakup takiego kotła.

Kotły klasy 5.

Klasa 5 kotła wiąże się z minimalizacją emisji spalin z domowego paleniska. Producenci przy każdej możliwej okazji podkreślają, że piąta klasa kotła to już standard, a taki kocioł emituje do 3 razy mniej szkodliwych pyłów niż kotły, najsłabszej obecnie, klasy 3. Dodatkowo kocioł klasy 3 emituje, aż do 50 razy więcej tlenku węgla, w porównaniu do kotła klasy 5.

Większość jednak użytkowanych obecnie w gospodarstwach domowych to kotły pozaklasowe, których emisja nie mieści się w żadnych zestawieniach.

Ważną informacją, jest to, że kotły klasy 5, potrafią pracować ciągle z temperaturą spalin na poziomie 70-80st.C. Dla mocy zredukowanej 30% temperatura spalin wylotowych wynosi ok. 70 oC. Przy takich wartościach temperatury kocioł będzie bardzo mocno narażony na silne działanie korozyjne. Aby móc zapewnić prawidłową pracę kotłów, należy wyposażyć komin we wkład odporny na kondensat kwasu siarkowego.

Jaki wkład do komina dla kotłów klasy 5 (norma PN-EN 303–5:2012)

Dla kotłów klasy 5, należy stosować tylko i wyłącznie izolowane cieplnie kominy odporne na korozje. Odporność na korozję gwarantują nam wkłady ceramiczne. Pomimo niektórych zapewnień, stalowe wkłady nie wytrzymają w towarzystwie kwasu siarkowego więcej niż kilka lat. Natomiast wkłady ceramiczne odporne są praktycznie na wszystkie możliwe kwasy, w bardzo szerokim zakresie temperatury.

Norma PN-EN 303–5:2012, czyli ta sama, która definiuje klasy kotłów, zobowiązuje producentów do okre­śle­nia wyma­gań odno­śnie komina. Wkład do komina jest obowiązkowy, a mimo to wielu producentów jedynie „zaleca" jego zakup. Brak zastosowania odpowiedniego wkładu, np. przy kominie murowanym z cegły, może doprowadzić do przenikania wilgotnych spalin do wnętrza budynku. Natomiast brak izolacji cieplnej komina powoduje utratę ciepła spalin, a co za tym idzie, spadek ich temperatury na całej długości komina.