ZAPOMNIJ O BRUDNEJ SZYBIE W KOMINKU

Elżbieta Szymkowicz
08-06-2021

Z problemem brudnej szyby borykać się muszą chyba wszyscy użytkownicy kominków. Z czasem wręcz ta niedogodność może sprawić, że odechciewa nam się ponownego rozpalania – wszak każdorazowo wiąże się ono z koniecznością doprowadzenia ubrudzonych drzwiczek do stanu używalności. Co zatem zrobić, by korzystanie z kominka było „czystą" przyjemnością?

Jesień zawitała do nas na dobre, przynosząc ze sobą nie tylko piękne, słoneczne, złote dni, ale i chłodne wieczory. Nic więc dziwnego, że większość posiadaczy kominków początek sezonu „grzewczego" ma już za sobą i teraz popołudnia upływają im w towarzystwie kojących dźwięków palącego się drewna…

Niestety, ten relaks, odprężenie i przyjemna atmosfera nie trwają wiecznie, bowiem przed ponownym rozpaleniem kominek musimy najpierw dokładnie wyczyścić. Konieczność zakupu specjalistycznych preparatów, brudne ręce oraz poświęcony czas – to wszystko może wręcz po pewnym czasie zniechęcać do korzystania z niego.

- Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną tego problemu w większości wypadków jest niedrożny ciąg kominowy – wyjaśnia Karol Matejczuk z firmy Polmar.

I dodaje: W konsekwencji spaliny, zamiast wydostawać się na zewnątrz, częściowo osadzają się na drzwiczkach w postaci sadzy, po pewnym czasie tworząc niezwykle trudną do usunięcia warstwę brudu.

Na całe szczęście istnieje rozwiązanie pozwalające wyeliminować nie tylko źródło problemu, ale i jego niechciane konsekwencje. Taką rolę spełnia regulator ciągu kominowego Smartflow firmy Polmar, który uniezależnia proces spalania od zewnętrznych czynników atmosferycznych.

- Warto zaś wiedzieć, że właściwy przepływ powietrza decyduje o tym, iż komin nagrzewa się równomiernie na całej swojej długości i jednocześnie pozwala wyeliminować efekt cofania się spalin, które w innym wypadku osadzałby się na szybie – mówi przedstawiciel firmy Polmar.

Co niezwykle istotne, regulator ciągu kominowego Smartflow nie tylko gwarantuje czystą szybę w kominku, ale również, poprzez zwiększenie efektywności spalania, ogranicza ilość zużywanego paliwa.

- Urządzenie znajduje bowiem zastosowanie także przy standardowych przewodach kominowych połączonych z kotłami grzewczymi, zwiększającym tym samym sprawność całej instalacji grzewczej – opisuje Karol Matejczuk.

W przypadku palenia drewnem oszczędności wynikające ze stosowania regulatora mogą sięgać nawet ponad 40%! Jak łatwo zauważyć, jego zakup zwraca się więc niekiedy nawet już w trakcie pierwszego sezonu grzewczego.

Podsumowując – stworzony przez firmę Polmar regulator ciągu kominowego Smartflow to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, które nie tylko likwiduje uciążliwy problem wiecznie brudnej szyby kominkowej, ale i w istotny sposób zmniejsza ilość opału niezbędnego do ogrzania całego domu.