Marketplace Menu

NIŻSZE RACHUNKI ZA OGRZEWANIE W PIĘCIU KROKACH!

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021
0

Zużycie energii w domach mieszkalnych, dzielimy na kilka zakresów:

Pierwszym z nich jest energia zużyta na potrzeby centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kolejnymi obszarami jest gotowanie, oświetlenie oraz energia zużyta do działania urządzeń elektrycznych.



Aby móc efektywnie oszczędzać, należy szukać oszczędności w każdym z powyższych obszarów. Przede wszystkim jednak należy skupić się na ogrzewaniu, ponieważ stanowi ono ponad 70% całkowitego zużycia energii.

Jak zatem oszczędzać na ogrzewaniu?

 

 Struktura zużycia energii w gospodarstwach domowych w Polsce.

1. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń.

Wietrzenie pomieszczeń jest niezwykle ważną kwestią, która dotyczy naszego samopoczucia, poprawia naszą koncentrację oraz zapewnia lepszy sen. Efektywne wietrzenie na celu ma zapewnienie oczekiwanego komfortu, przy jak najmniejszych stratach ciepła. Dotyczy to zwłaszcza okresu zimowego, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej zera, a szczelnie zamknięte okna uniemożliwiają wymaganą wentylację pomieszczeń.

Jak więc efektywnie wietrzyć pomieszczenia? Przede wszystkim wietrzenie powinno trwać co najmniej 5 minut oraz odbywać się dwa razy w ciągu dnia w sposób krótki, ale intensywny. Najodpowiedniejszą porą jest wietrzenie rano po wstaniu oraz wieczorem przed pójściem spać. Przed otwarciem okien, należy zakręcić zawory termostatyczne przy grzejnikach. Jeżeli pozostaną odkręcone, grzejnik zacznie niepotrzebnie grzać pomieszczenie na skutek chłodnego powietrza, które doprowadzi do całkowitego otwarcia się zaworów. Po zamknięciu natomiast okien, zawory należy nastawić na wcześniej zadaną pozycję

2. Osłanianie grzejników.

Ze względów estetycznych wiele osób przysłania grzejniki ozdobnymi firanami i zasłonami. Jest to jednak niewłaściwe działanie. Większość z dostępnych na rynku grzejników, działa na zasadzie konwekcji, a przysłanianie ich powoduje słabszą cyrkulację powietrza oraz osłabia zjawisko konwekcji.

3. Przysłanianie okien.

Nawet w zimowe dni, słońce jest ważnym źródłem ciepła. W ciągu dnia nie należy zatem zasłaniać okien. Natomiast w ciągu nocy dobrze jest je przysłonić, aby ograniczyć straty ciepła przez okna. Należy jednak pamiętać, aby zostawić odsłonięte grzejniki.


4. Zawory termostatyczne.

Zawory termostatyczne to niemal standard w wyposażeniu instalacji c.o. Pozwalają na ograniczenie zużycia ciepła w naszym domu lub mieszkaniu, przez ograniczenie przepływu wody w grzejniku, w momencie gdy została osiągnięta zadana przez użytkownika temperatura. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, należy zmniejszać temperaturę na głowicy zaworu w pomieszczeniach, z których rzadko korzystamy lub w takich, które mają dodatkowy zysk ciepła np. kuchnia w momencie gotowania. Obniżając temperaturę o 1C oszczędzamy około 5% na kosztach ogrzewania. Nie należy jednak ustawiać zbyt niskiej temperatury, ponieważ ponowne nagrzanie pomieszczenia będzie kosztowniejsze niż zysk z oszczędności.

5. Izolacja przewodów c.o.

Przewody c.o. powinny być prawidłowo zaizolowane, co pozwala na zmniejszenie strat ciepła. Przewody prowadzone wewnątrz ocieplonego budynku stwarzając niewielkie straty, przez wzgląd na generowanie dodatkowego ciepła dogrzewającego pomieszczenia. Natomiast przewody przechodzące przez pomieszczenia nieogrzewane lub o obniżonej temperaturze powinny być zaizolowane, aby jak największa ilość ciepła bezpośrednio została przetransportowana do grzejników, które najefektywniej oddadzą ciepło do pomieszczeń.


Zastosowanie się do powyższych wskazówek, umożliwi uzyskanie oszczędności na ogrzewaniu. Najważniejsze jest jednak, aby wszystko robić z umiarem oraz z rozsądkiem. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach może i pozwoli nam oszczędzić parę groszy, jednak nie zagwarantuje nam komfortowego klimatu. a jedynie przeziębienie.  Najistotniejsze jest, aby znaleźć złoty środek między oszczędnym ogrzewaniem a właściwym komfortem cieplnym.

Komentarze

Postów nie znaleziono